Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 w Kielcach

Uroczystość w Kurozwękach

2011-07-04, OSRP

Uroczystości upamiętniające post. PP Stefana Müllera, pełniącego służbę w Kurozwękach do 1 września 1939 r. rozpoczęła 28 maja 2011 r. msza święta w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny celebrowana przez ks. Mariana Jędrka.
Homilię wygłosił ks. Jerzy Rybusiński, który przypomniał o losach tysięcy obywateli polskich na nieludzkiej ziemi, skazanych przez Biuro Polityczne KC KPZR ze Stalinem na czele. Wspomniał również o kapelanach, którzy na mocy powyższego postanowienia zostali zamordowani w przeddzień wigilii 1939 r.

Po mszy wszyscy jej uczestnicy przeszli do budynku Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego, gdzie uczniowie zaprezentowali patriotyczny montaż słowno – muzyczny.
Jak zawsze takie występy młodzieży wywołują wzruszenie u widzów.
Następnie głos zabrała Grażyna Szkonter Przewodnicząca Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, która przybliżyła historię Policji Państwowej i dzieje policjantów po 17 września 1939 r. Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że pamięć o post. PP Stefanie Müllerze pozostanie w świadomości mieszkańców Kurozwęk. Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Romuald Garczewski powiedział, że ta uroczystość świadczy o tym jak ważne są dla nas dzisiaj ludzie i wartości, za które walczyli i ginęli.
Ostatnim punktem uroczystości w Kurozwękach było posadzenie Dębu Pamięci, którego dokonali wszyscy zaproszeni goście oraz harcerze. Odsłonięcia tablicy z nazwiskiem post. PP Stefana Müllera dokonała Pani Grażyna Szkonter wraz z podinsp. Ryszardem Komańskim z Komendy Powiatowej w Staszowie.
Na uroczystość przybyli starosta staszowski Andrzej Kruzel, wicestarosta Michał Skotnicki, Burmistrz Staszowa Romuald Garczewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie Kryspin Bednarczyk, radni Rady Miejskiej Jerzy Kozioł i Zbigniew Wojciechowski, podinsp. Ryszardem Komańskim z Komendy Powiatowej w Staszowie, Polskie Drużyny Strzeleckie, harcerze, uczniowie i nauczyciele S.P oraz mieszkańcy Kurozwęk i okolic.
Bardzo licznie reprezentowane były poczty sztandarowe Komendy Powiatowej Policji, Ochotniczych Straży Pożarnych w okolicznych miejscowości, Szkoły Podstawowej z Kurozwęk.

powrót
Utworzono: 2011-07-04 14:45