Aktualności

Policyjna Noc Muzeów

Akcja Noc Muzeów wpisała się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych. Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 r. i zyskała duże powodzenie. Natomiast w Polsce prekursorem Nocy Muzeów było Muzeum Narodowe w Poznaniu w roku 2003. Obecnie ponad 120 miast w Europie organizuje Noc Muzeów.

Organizatorzy umożliwiają zwiedzanie za darmo lub za symboliczna kwotę. Przygotowywane są specjalne atrakcje, koncerty, warsztaty.
I tak było 16 maja 2015 r. w Kieleckiej Delegaturze IPN, który zorganizował „Policyjną Noc Muzeów”. Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej w Radomiu jak zwykle ze swoimi „strzelającymi rowerami” zaprezentowała działania policji w stosunku do protestującego tłumu, szermierkę na bagnety. Oczywiście duże zainteresowanie budziło historyczne umundurowanie i uzbrojenie funkcjonariuszy policji II RP. Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” zaprezentowało dokumenty związane z funkcjonariuszami PP, którzy służyli w Okręgu Kieleckim w latach 1918-1939. Zwiedzający z zainteresowaniem oglądali historyczne zdjęcia, pamiątki po policjantach. Przeglądali Księgę Cmentarną „Miednoje”, która swoją objętością budziła refleksję o ogromnej liczbie strat wśród policjantów II RP. Współczesność policji zaprezentowała członkowie Jędrzejowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 PP Legionów, którzy ubrani w mundury MO. ORMO i ZOMO zaprezentowali scenki rodzajowe z okresu PRL. Było rozpędzanie zgromadzenia ulicznego, aresztowanie opozycjonisty. Zainteresowanie budziły samochody i motocykle jakimi poruszali się milicjanci. Wytrwali mogli się przejechać motocyklem z przyczepą. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji zaprosili do kierowania ruchem drogowym najmłodszych uczestników Nocy Muzeów, zaprezentowali tresurę psów. Każdy mógł sprawdzić swoją sprawność w slalomie w alko goglach. Po wejściu do budynku IPN na zwiedzających czekały prezentacje; „Oczy i uszy bezpieki”, a dalej „Miednoje – policyjny Katyń”. Dość pokaźna kolejka ustawiła się do zwiedzenia podziemi dawnej wilii sekretarza Komitetu Wojewódzkiego i jego nietypowego wyposażenia. Zaaranżowano tam celę więzienną, w której przetrzymywani byli opozycjoniści. Wszystko sprawiało bardzo realistyczne wrażenie. Dzieci i młodzież mogli popróbować swych sił w grach edukacyjnych „Dywizjon 303", „Polak mały", „Awans", „Wroniec", „Kolejka", „Znaj znak". Na zwiedzających czekała również milicyjna grochówka z kuchni polowej. Była to niezwykle udana i interesująca Noc Muzeów.