Aktualności

Uroczystość w Kościele Garnizonowym

W niedzielę 19 kwietnia 2015 r. w Kościele Garnizonowym w Kielcach miała miejsce uroczystość policyjna związana z 75 rocznicą zbrodni katyńskiej.

Kapelan Policji garnizonu świętokrzyskiego ks. ppłk Witold Mach odprawił mszę w intencji zamordowanych wiosną 1940 r. na nieludzkiej ziemi policjantów, oficerów rezerwy WP, funkcjonariuszy Służby Więziennej, Korpusu Ochrony Pogranicza.

Uroczystość rozpoczęła się od wejścia kompani honorowej policji wraz z pocztem sztandarowym Świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Na mszy obecni byli funkcjonariusze garnizonu świętokrzyskiego, Jerzy Kaniewski Przewodniczący ZW NSZZ P woj. Świętokrzyskiego, Andrzej Ścibisz wiceprzewodniczący, posłowie RP.

Podczas mszy Pan Jerzy Kaniewski przekazał na ręce ks. Witolda Macha kopię obrazu-płaskorzeźby Matki Bożej Kozielskiej - Zwycięskiej. Nawiązując do 75 rocznicy zbrodni katyńskiej Jerzy Kaniewski podkreślił, że obraz ten jest wyrazem pamięci o tych, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi poświęcając własne życie w obronie wolności. Przekazaniu towarzyszył autor repliki Pan Piotr Czudec emerytowany policjant Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, który przedstawił losy obrazu. W 1940 r. w obozie jenieckim w Kozielsku płaskorzeźbę wykonał  rzeźbiarz Tadeusz Zieliński. Podczas pierwszej mszy w Griazowcu, która została odprawiona 25 sierpnia 1941 r. w obecności generała Władysława Andersa obraz został wystawiony na ołtarzu. Po opuszczeniu Rosji przez oddziały utworzone przez W.Andersa, poprzez Persję, Irak, Palestynę, Egipt, obraz-płaskorzeźba znalazł się w Anglii. Oryginał obrazu Matki Bożej Kozielskiej-Zwycięskiej znajduje się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie. Autor kopi obrazu Pan Piotr Czudec powiedział, że jest bardzo dumny, że chociaż kopia tego unikatowego obrazu będzie w kościele garnizonowym.

Dokonując aktu poświęcenia płaskorzeźby kapelan ks. Witold Mach podziękował autorowi Panu Piotrowi Czudecowi i ZW NSZZP woj. Świętokrzyskiego za ufundowanie i przekazanie obrazu.